PCPR Pajęczno

Publikacje

A A A
Dzieci na dopalaczach - a kiedyś była tylko oranżada
j0438847[1]
Dopalacze, speddy,  czyli popularne dziś „energy drinki” to jedno z największych niebezpieczeństw dla młodego pokolenia. Niby to taka mocniejsza cola, jednak to coś więcej, zgodnie z najnowszymi badaniami i obserwacjami to wstęp do późniejszych problemów z substancjami odurzającymi.

Jak działa dopalacz? Zwykły energy drink to 250ml napoju czyli jedna szklanka. Jednak 100ml napoju energetycznego zawiera kofeinę w dawce około dwóch kaw. Tak więc jeden napój to pięć kaw naraz, w sumie dla niektórych cała dzienna dawka, tu jednak naraz. Jednak dla dziecka, które waży około 30-40 kilo to już dawka ponad dziesięciu kaw. Co robią nasze dzieci? - piją napój energetyczny zanim dojdą do szkoły, tak na dobry początek. A jeśli na dużej przerwie pozwolą sobie na następny? Niech każdy odpowie sam…

Co powoduje kofeina? Rozszerza przekrój żył i krew może krążyć szybciej, oczywiście chwilowo. Daje to poczucie przyjemności i dodatkową dawkę energii – to dzieje się przy zwykłej dawce czyli po kawie. Jeśli dziecko powiedzmy codziennie wypija jeden drink, powoduje to powtarzające się rozszerzanie żył, jednak to jest organizm dziecka, a dawka jest olbrzymia, z czasem żyły stają się więc poszerzone na stałe, a stąd już blisko do uzależnienia. Dziecko potrzebuje więc większych dawek, pije więc częściej, a widzimy w sklepach napoje nie tylko w puszkach, ale w butelkach litrowych, a nawet półtora litrowych, bo cóż, zapotrzebowanie się zwiększa.  W końcu przyjdzie czas, że energy drink będzie zbyt słaby, aby dostatecznie pobudzić organizm, po co wtedy sięgnąć??? Substancji jest wiele, a dostępność dzięki internetowi jest bardzo prosta. Zastanówmy się i zacznijmy myśleć o przyszłości dzieci, zacznijmy od zapytania naszej pociechy, czy lubi napoje energetyczne, a jeśli tak, to w jakich ilościach ich używa. Miejmy świadomość, że minęły czasy gdy w sklepie była tylko oranżada.

Po co pić dopalacze? Żeby mieć więcej sił, móc nie spać, dłużej grać w gry, szybciej się uczyć, być cool, ale czy warto? Korzyści są ulotne, ale dziecko tego nie rozumie, a rodzice często nie mają pojęcia co się dzieje z ich pociechą. Dlaczego taka nerwowa, kapryśna, pobudzona, szybko wpadająca w złość lub dziwnie rozluźniona. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, nie unikniemy problemów, dziecko zacznie eksperymentować aby powyższyć energetyczność napoju, stąd już krótka droga do uzależnienia. Niestety dziesiejszy świat, w którym trzeba być, najpiękniejszym, najszybszym, najmądrzejszym zmusza do wyścigu, w którym bez dopalaczy nie można nadążyć za innymi. Umiejmy stoworzyć dzieciom atmosferę akceptacji i miłości, pozytywnych doznań, które znajdą w domu, aby nie szukały ich w świecie, który coraz częściej w zamian wymaga ciagłego dążenia do doskonałości i nieosiągalnych bez dopalacza wzorców osobowych. 

powrót
  Created by ARISCO
Copyright © 2011 PCPR Pajęczno. Wszelkie prawa zastrzeżone  

Licznik odwiedzin: 1492086


 

"Skoro spotkały mnie w życiu rzeczy dobre, dlaczego mam nie przyjąć tych złych? " 

 

as

Jesteśmy aktywni

 

 

 

 

 


 

 

Kalendarium

Najbliższe święta
Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych Międzynarodowy Dzień Białej Laski Światowy Dzień Jąkających się więcej

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 333
Wczoraj: 373
Przedwczoraj: 280
W obecnym miesiącu: 6565
W poprzednim miesiącu: 14056

Razem:

1492086

Mapa